Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

22 października 2020 r.
11:50

Lubelskie widoki na twoich ścianach. Spacer w poszukiwaniu inspiracji

0 0 A A

Tegoroczna jesień nie rozpieszcza nas ciepłem i słońcem. Zaledwie kilka słonecznych dni we wrześniu czy październiku - to zbyt mało, by rozkoszować się piękną pogodą. Niemniej jednak, jak tylko przestanie padać i pokaże się słońce, warto wybrać się na spacer miastem: uzupełnić zapas witaminy D oraz nacieszyć oko widokami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli jednak pogoda lub odległość nie sprzyja spacerom po Lublinie, warto rozważyć zakup fototapet z ulubionym widokiem. Jakie widoki mogą się znaleźć na takiej tapecie? Zapraszamy razem z nami przejść się  starówką, posłuchać lubelskich legend i poszukać inspiracji dla swojego wnętrza. 

Wokół bramy Krakowskiej  krążą legendy, najbardziej znana z których - o duchu z zegara. Tak więc mieszkał kiedyś w bramie niejaki pan Lutowski, który pilnował zegara. Z braku lepszego zajęcia często sięgał po flaszkę, a potem przypomniał sobie o obowiązkach i szedł majstrować przy zegarze. Już dawno nie żyje, ale zegarowi na Bramie Krakowskiej nie radzą wierzyć do tej pory. Podobno w nocy słychać jęki i stęki ducha pijaczyny, który nadal coś tam majstruje i przesuwa strzałki.


Podziwiać piękno starych kamieniczek można również we własnym domu, wystarczy wybrać odpowiednią fototapetę.

 

A my przejdziemy się na Rynek, na samym środku którego znajdował się Trybunał Koronny. W tym miejscu także nie obejdzie się bez legendy - tym razem jednej z najbardziej znanych. 

Legenda o Czarciej Łapie zaczyna się od biednej wdowy, która swój jedyny zarobek miała z ziemi, pozostałej po mężu, oraz bogatego szlachcica, który tę ziemię jej zabrał. Jedna z wersji tej legendy mówi, iż wdowa złożyła pozew do sądu, lecz nie znalazła tam sprawiedliwości i musiała się udać do trybunału koronnego. Szlachcic przekupił sędziów, którzy zdecydowali na niekorzyść pokrzywdzonej wdowy, a ona w rozpaczy krzyknęła: “diabli wydaliby sprawiedliwszy wyrok!”. Tej samej nocy w trybunale pojawiły się tajemnicze postacie w szlacheckich ubraniach, i zaczęli posiedzenie, w wyniku którego wydali wyrok na korzyść wdowy. Dokument, potwierdzający wydanie wyroku, jeden z sędziów przypieczętował swoją… łapą, przepalając nią stół. Stół ze śladem po czarciej łapie do tej pory można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie.

 

Przejdźmy nieco dalej, skręcając w ulicę Złotą. Spotkamy się tutaj z kolejną legendą, w które obfituje historia tego miasta. Powiadają, że kiedyś w Lublinie mieszkał złotnik, i miał niebywale piękną córkę. Była tak śliczna, że tłumy adoratorów przychodziły do złotnika prosić o jej rękę. Złotnik odmawiał wszystkim, natomiast jego córka… nie odmawiała nikomu. W nocy do pokoju dziewczęcia wchodzili mężczyźni: młodzi i starzy, piękni i brzydcy, biedni i bogaci. Każdemu z nich córka złotnika zapewniała anonimowość, gdyż panowie wchodzili przez jedną bramę, a wychodzili przez drugą. Wszystko to widział jedynie złoty kogucik na Wieży Trynitarskiej. Zgodnie z legendą, pieje on tylko wtedy, gdy przez bramę przechodzi wierny mąż. Jak dotąd nikt jeszcze tego kogucika nie słyszał…

 

Zróbmy teraz kółko i wróćmy na Rynek, a stąd prosto w ulicę Grodzką. W drodze do Zamku Lubelskiego nie zapomnijcie patrzeć nie tylko pod nogi oraz na kamienice: nad Twoją głową właśnie balansuje na linie legendarny sztukmistrz z Lublina, a dokładniej - jego rzeźba. Jeżeli zechcesz zobaczyć go we własnym domu - cóż, da się zrobić. Nawet z Twojego własnego zdjęcia.

 

Za chwilę podejdziemy do zamku Lubelskiego, a w międzyczasie zapoznamy się z legendami, dotyczącymi nazwy miasta. Najbardziej znana z nich mówi, iż Lublin ma nazwę… rybną. Pewien książe kazał złowić rybę i zgodnie z jej nazwą dać imię grodowi. Złowiono szczupaka i lina, a książe powiedział tak: “Szczupak lub lin? Szczupak to ryba groźna, zaś lin - łagodna. Niech miasto więc nazywa się Lublinem”. 

 

Zamek Lubelski jest jednym z najbardziej popularnych motywów dla fototapet z widokami Lublina. Nic dziwnego, gdyż wygląda on dobrze zarówno w rzeczywistości, jak i w aranżacji wnętrza. 

Spacer i zwiedzanie lubelskiej Starówki - to doskonała okazja na robienie zdjęć i tworzenie wspomnień. Te wspomnienia możesz teraz przenieść do swojego domu - wybierając spośród dostępnych zdjęć lub zamawiając fototapetę ze zdjęciem wykonanym własnoręcznie. Pomysł ten idealnie sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach, lecz także w biurach organizacji, działających na rzecz miasta.

 

Dlaczego fototapety, a nie zwykłe ramki ze zdjęciami na ścianie? Jest na to kilka przyczyn:

  • oryginalność. Tapeta z widokiem na słoneczną starówkę czy nocne miasto na pewno stanie się ciekawym rozwiązaniem, a na pytania znajomych będzie można dumnie odpowiadać “To Lublin” zamiast wymyślać nazwę nieistniejącego miasta.
  • patriotyzm. W tym czasie, kiedy większość osób zamawia fototapety z widokiem na Nowy Jork czy Wenecję, Ty możesz zabrać do domu piękne polskie miasto.
  • trwałość. Fototapety są odporne na uszkodzenia mechaniczne, brud i wodę. Jakość nadruku także nie ulega pogorszeniu nawet po latach użytkowania.
  • bezpieczeństwo. Ramka z obrazem może spaść ze ściany, natomiast fototapety mocno trzymają się podłoża.
  • łatwość montowania. Nie musisz wiercić ściany, żeby powiesić ozdoby. Fototapety są łatwe i proste w naklejaniu, a także w demontażu.
  • poczucie głębi. Fototapeta z miejskim krajobrazem wizualnie powiększy przestrzeń i stworzy iluzję dodatkowego okna.
  • indywidualność. Fototapety mogą powstać z Twojego własnego zdjęcia, wystarczy że będzie o dużym  rozmiarze i rozdzielczości.

Skoro już wiemy, dlaczego warto wybrać fototapety, pozostańmy na moment przy materiałach, używanych w produkcji takich tapet. Najczęściej produkowane są trzy rodzaje fototapet:

  • Papierowe. Takie tapety wybieramy dla tymczasowych dekoracji, takich jak kącik do zdjęć na jakiejś uroczystości. Sprawdzą się także jako budżetowe rozwiązanie w domu, ale takie tapety wymagają wprawy w naklejaniu oraz wielkiej ostrożności: papier jest delikatny i łatwo go uszkodzić.
  • Winylowe na podstawie flizelinowej - najbardziej trwałe spośród przedstawionych na rynku. Dodatkowo są pokrywane lakierem akrylowym, co pozwala na czyszczenie takich tapet wilgotną ścierką.  
  • Flizelinowe - ekologiczne, oddychające i matowe. Doskonale nadają się do pokoju dziecka czy sypialni dzięki swoim delikatnie stonowanym kolorom.

W zimny deszczowy weekend naklejanie fototapet z pięknym widokiem może stać się rodzinną atrakcją. Dzięki certyfikowanym materiałom proces ten jest bezpieczny dla wszystkich domowników. Jak więc wygląda naklejanie tapet?

  • Na początku przygotowujemy ścianę: usuwamy resztki starych tapet, w razie potrzeby wyrównujemy niedoskonałości i/lub gruntujemy. Jeżeli używasz gruntu pod tapety, należy odczekać około 4  godzin przed klejeniem fototapet;
  • Rozkładamy fototapety na podłodze, aby przekonać się, czy nie brakuje którejś części obrazka;
  • W zależności od rodzaju fototapet nakładamy klej na: ścianę lub na ścianę i tapety;
  • Warto także zrobić sobie linię pomocniczą z użyciem ołówka i poziomicy, aby pierwsze płótno przymocować idealnie równo;
  • Po nałożeniu kleju naklejamy pierwsze i każde kolejne płótna bardzo blisko do siebie, aby powstał jednolity obraz;
  • Pozwalamy tapetom wyschnąć (unikając przeciągów) i gotowe!

Dużo dłużej może nam zająć nie samo zamontowanie,  lecz wybór fototapet. Dobrze, jeżeli mamy wybrany temat i wiemy, czego chcemy. Tak na przykład fototapety “Lublin” - to już dosyć konkretne kryterium wyszukiwania, dzięki czemu nie utkniemy wśród tysięcy zdjęć kwiatów czy kotków. 

Jeżeli jednak jakieś inne motywy przyciągną naszą uwagę, zdecydować pomogą domownicy. Wspólne wybieranie fototapet - to także wspaniały czas razem, kiedy każdy może podzielić się swoją opinia i wspólnie z innymi zdecydować i tym, jak będzie wyglądał dom.

Jeśli masz wątpliwości, jak ta czy inna fototapeta odnajdzie się we wnętrzu, na stronie sklepu internetowego uwalls.pl można poprosić o wizualizację wybranej tapety w twoim domu. 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polskie Party
foto
galeria

Polskie Party

Polskie Piosenki w Berecie to mega popularna imprezka. To była niezapomniana noc, w rytm polskich przebojów. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Padwa Zamość wygrała bez problemów, przykra niespodzianka w Białej Podlaskiej

Padwa Zamość wygrała bez problemów, przykra niespodzianka w Białej Podlaskiej

W spotkaniu otwierającym 28. kolejkę KPR Padwa Zamość odniosła cenne zwycięstwo nad Handball Stalą Mielec 32:22.

Grom Różaniec wygrywa w hicie kolejki i wskakuje na drugie miejsce w tabeli

Grom Różaniec wygrywa w hicie kolejki i wskakuje na drugie miejsce w tabeli

W hicie 22. kolejki zamojskiej klasy okręgowej grająca przez całą drugą połowę w przewadze jednego zawodnika Huczwa Tyszowce przegrała w Wożuczynie z Gromem Różaniec

Pogoń i Graf zagrały na remis. Niesamowity pech grającego trenera gości

Pogoń i Graf zagrały na remis. Niesamowity pech grającego trenera gości

W sobotę w meczu derbowym w Łaszczówce nie brakowało emocji. Tamtejsza Pogoń 96 zremisowała z rewelacyjnym Grafem Chodywańce 1:1. Wielkim pechowcem w tym spotkaniu okazał się grający trener gości Piotr Gozdek Bartosz Surman

Katarzyna Krawczyk nie powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Czujemy niesmak"

Katarzyna Krawczyk nie powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Czujemy niesmak"

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm nie weźmie udziału w światowym turnieju kwalifikacyjnym do tegorocznych igrzysk olimpijskich, który odbędzie się w Stambule od 9 do 15 maja.

Lublin. Bieg Botaniczna Piątka - zdjęcia
Foto
galeria

Lublin. Bieg Botaniczna Piątka - zdjęcia

W Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie odbył się bieg Botaniczna Piątka. Lubelski bieg jest jednym z trudniejszych, bo są tu wzniesienia, więc zwłaszcza końcówka biegu jest wymagająca.

Polski Cukier Start znowu nie zagra w play-offach. "Przyczyny tego, co się stało musimy przeanalizować"

Polski Cukier Start znowu nie zagra w play-offach. "Przyczyny tego, co się stało musimy przeanalizować"

Polski Cukier Start Lublin na finiszu sezonu wypadł z najlepszej ósemki i ponownie nie zagra w fazie play-off. W sobotę, na koniec rozgrywek czerwono-czarni dostali lanie od Legii Warszawa (92:112). Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Dlaczego mieszkania drożeją? Dla kogo jest nowy, rządowy program?
Magazyn

Dlaczego mieszkania drożeją? Dla kogo jest nowy, rządowy program?

W tym roku zakończył się rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent, ale już jest koncepcja innej formy wsparcia. Nowy program Mieszkanie na start, który zakłada stałe oprocentowanie o wysokości zależnej od np. liczby dzieci czy dochodów. O programie, jego plusach i wyzwaniach rynku mieszkaniowego rozmawiamy z Piotrem Turskim, prezesem TTS Development.

Stłuczka trzech aut z efektem domina

Stłuczka trzech aut z efektem domina

W miejscowości Szopinek w powiecie zamojskim doszło do zderzenia trzech aut. Żaden z kierowców nie doznał obrażeń.

"Najważniejsze było zwycięstwo". Opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy ze Skrą Częstochowa

"Najważniejsze było zwycięstwo". Opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy pokonała w sobotę na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż pozostaje w grze o utrzymanie w eWinner drugiej lidze. Jak spotkanie podsumowali trenerzy obu zespołów?

Pilnie potrzebna jedyna w swoim rodzaju, uniwersalna grupa krwi

Pilnie potrzebna jedyna w swoim rodzaju, uniwersalna grupa krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Motocyklista zderzył się z Toyotą. Nie przeżył

Motocyklista zderzył się z Toyotą. Nie przeżył

Do zdarzenia doszło w miejscowości Rudnik. 21-letni motocyklista stracił panowanie na łuku i zderzył się z osobówką. Jego życia nie udało się uratować.

Nikt nie podpierał ściany. Lublinianie roztańczyli się pod Centrum Kultury
Foto
galeria

Nikt nie podpierał ściany. Lublinianie roztańczyli się pod Centrum Kultury

Potańcówka na świeżym powietrzu to tylko jeden z punktów programu obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Zobacz, co jeszcze przed nami.

Tandemy opanowały Lublin. Tutaj będą w niedzielę
ZDJĘCIA/wideo
galeria
film

Tandemy opanowały Lublin. Tutaj będą w niedzielę

Trwa XXVII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W sobotę przez Lublin przejechały 43 ekipy kolarskie.

Matura. Ostatnie podpowiedzi

Matura. Ostatnie podpowiedzi

Już 7 maja uczniowie usiądą w ławkach i wykażą się wiedzą, którą zdobywali od pierwszego dnia w szkole. Zmierzą się z zadaniami matematycznymi, wzorami chemicznymi, rozprawkami, a także sporą dawką stresu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium